Emisija je išla na Trećem kanalu čini mi se sredom u periodu od 2000/2001 godine i posle emisije Talas koja je išla na Artu krajem 90-ih predstavlja drugu značajnu televizijsku emisiju koja se bavila isključivo hip hop muzikom. Voditelj emisije bio je Marko Đurić (Deda aka Mare) član grupe T.U.M.Z. (Tehnika Upravljanjem Mikrofonom i Znanjem) koja je sa grupom Red Zmaja, MC Flexom i Shef Saletom činila tada još anonimnu grupu Beogradski sindikat. Emisija je služila za (re)prezentovanje crnog zvuka širem auditorijumu budući da se u to vreme hip hop mogao čuti samo na radiju i to uglavnom u emisijama koje su se bavile striktno ovim muzičkim žanrom. Emisije su bile izuzetno kreativnog sadržaja isprepletane raznim prilozima sa rap festivala, takmičenja u skateboardingu, crtanjem grafita, zanimljivim informacijama o grupama i pojedinim izvođačima i naravno paživljivo odabranim video spotovima od kojih su mi u sećanju ostala
M.O.P – “Cold As Ice “
,Dream Warriors – ”Road of Many Signs”,
Prodigy - Keep It Thoro
Jeru the Damaja – “You Can't Stop the Prophet”
Gang Starr – “Full Clip”
Predstavljala je i neku vrstu najave drugog talasa hip hopa u Srbiji promovišući neafirmisane MCieve koji će kasnije preuzeti primat na novooformljenoj hip hop sceni. Sećam se da je u jednoj emisiji puštao snimke sa gostovanja meni tada potpuno nepoznate grupe Beogradski Sindikat na nekom muzičkom festivalu u Francuskoj kao i jedne druge emisije koju je posvetio Kizi (Dr BloodMoney) i promovisanju njegovog prvog solo albuma koji se zovao Pandemija Akoazme. Ona je verovatno bila jedna od zadnjih jer posle nje često se menjaju termini Rapresenta i na kraju se potpuno ugasio. Za kraj nekoliko snimaka iz emisije.
Evo zašto hip hop nikada nije trebao da postane mejnstrim
Voditelj Rapresenta Marko Đurić MC i producent Beogradskog Sindikata
Jedna od vodećih hip hop grupa u Poljskoj oformljena 1999. godine u Varšavi koja se sastoji od tri člana Pono, Koraz i Fu. Takođe je deo supergrupe ZIP Skład odakle je grupa i ponikla. Za prvi album "ONFR" koji je izdat 2000. Zipera dobija pozitivne kritike i album biva veoma dobro prihvaćen od šireg auditorijuma. Od 2001 do 2003 grupa pravi pauzu i u tom periodu nisu izdali ni jedan album sem jednog singla "Bez ciśnień". To je vreme kada se svi članovi posvećuju solo projektima, kompilacijama i gostovanjima na albumima drugih repera. Tek 2004. izdaju svoj drugi album pod nazivom „Druga strona medalu” za izdavačku kuću PROSTO.
Grupu su osnovala dva člana Sokół i Jędker kao underground projekat 1996. godine samostalno izdajući dva singla na kaseti 'Flippery' and 'Kolenda' i prodajući ih kao „ilegalna“ izdanja. Grupa je tvrdila de je ove pesme snimila iz ličnog zadovoljstva i zbog uživanja u hip hop muzici. WWO je deo supergrupe ZIP skład čiji su članovi takođe:Jędker, Sokół, Pono, Felipe, Mieron, Jaźwa, Koro i Fu. Svoj prvi album izdaju tek 2000. pod imenom "Masz i Pomyśl". Na albumu su gostovali i drugi članovi ZIP skład-a kao i DJ600V,Korzeń, Waco, Karton, Kuba i mnogi drugi. Posle ovog albuma grupa dolazi u konflikt sa svojom izdavačkom kućom "BMG Poland" i zbog nekih zakonskih problema nije mogla više da nastupa i radi pod sadašnjim imenom. Imali su dva puta, da u potpunosti prestanu da se bave muzikom ili da nastave pod drugim imenom. 2001. grupa odlučuje da zadrži akronim WWO ali da značenje sa nekadašnjeg "W Witrynach Odbicia" promeni u "W Wyjątkowych Okolicznościach" i nastave svoj rad pod relativno novim imenom. WWO zatim prima novog člana Deszczu Strugi koji je važio za najboljeg hip hop DJ-a u Poljskoj. On je takođe sarađivao sa brojnim hip hop grupama u Poljskoj kao što su Mor W.A. and TrzyHa. 2002. izdaju drugi studijski album „We Własnej Osobie“ i sa njim stiču veći komercijalni uspeh. Za ovaj album dobili su nekoliko nagrada, a spotovi za dve pesme mogli su se videti na jednoj Francuskoj, kao i na jednoj Češkoj televiziji.
Grupa je oformljena u Poljskom gradu Poznanju 1993. od strane Peje i njegovog druga iz komšiluka Icemena. Svoje prve korake grupa pravi snimajući demo pesme u Pejinom stanu na dvokasetašu sa ugrađenim mikrofonom. Kasnije počinju da se ozbiljnije bave produkcijom samostalno praveći muziku pomoću klavijatura, bas gitare i gramofona. Najizad grupa dobija priliku da snimi prvu kasetu, međutim taj materijal ostaje bez imena i samo su neke pesme ostale zapamćene ( "Bronx", "Slums Attack," "Life of my brother"). U januaru i febriaru 1995. Slums Attack održava svoja prva dva koncerta i uspevaju da svoj rad promovišu u jednoj televizijskoj emisiji. Iste godine zajedno sa grupom Sudden Attack Spawacza snimaju pesmu “Anty Liroy” koja predstavlja vulgarizovanu kritiku punu mržnje (tzv. en. diss) prema prvom Poljskom reperu Liroy-u. Šireći se preko audio kaseta po sistemu iz ruke u ruke ova pesma presnimljavana je preko hiljadu puta, iako nije zvanično izdata postala je izuzetno popularna u Poljskoji. 1996. potpisuju ugovor i ulaze u profesionalni studio gde ponovo aranžiraju i snimaju pesme koje su ranije napravili kao amaterske snimke. Rezultat toga je njihov prvi zvanični CD pod nazivom „Zwykła codzienność“ . Album je prodat u 15.000 kopija i bio je nominovan za nagradu Akademii Fonograficznej – Fryderyka u kategoriji rap/hip hop za 1997 godinu. Iste godine grupu napušta Iceman i na njegovo mesto kasnije dolazi DJ. Decks. Sa novim članom Slums Attack izdaje dva albuma „Całkiem nowe oblicze” i ” I nie zmienia się nic”. Nakon niza koncerata i dobijanja šire medijske pažnje izdaju i njihov najpoznatiji album „On legalu?" koji je dostigao zlatni a zatim i platinasti tiraž (100.000 prodatih primeraka). Za ovaj album dobili su i nagradu Akademii Fonograficznej – Fryderyka koja im je nekoliko godina ranije izmakla.
Poljski hip hop Dj-evi dugo vremena imali su ograničeni udeo u sceni uglavnom zbog nemogućnosti posedovanja kvalitetne profesionalne audio opreme kao što su miksete i sempleri, kao i zbog ograničenih mogućnosti kompjutera sredinom 90-ih. Prve korake u ovom segmentu hip hopa napravio je ranije spomenuti radio voditelj i student fizike Sebastian Imbierowicz a.k.a. DJ 600V, koji je zahvaljujući dobrom poznavanju tehničke opreme i ostvarenim kontaktima prvi stvorio tržište za nekonvencionalnu muzičku opremu u Poljskoj. Tek krajem 90-ih godina DJ-jevi se afirmišu i dobijaju zapaženu ulogu na poljskoj sceni.
Poljaci posebnu pažnju posvećuju skrečovanju pa u pesmama zapaženo mesto zauzimaju skreč deonice nastale kao kreativna dela mnogobrojnih dj-eva a pre svega DJ Volt-a, Noon-a (bivši član grupe Grammatik), DJ Deszczu Strugi (WWO, Warszafski Deszcz), DJ Decks-a (Slums Attack, 4. mesto na takmičenj DJ-eva 2001.), Emade-a (O.S.T.R.), DJ. B-a (Molesta Ewenement i Hemp Gru). Najpoznatiji poljski Dj i producent crnog zvuka je DJ Tomekk koji je stekao internacionalni renome sarađujući sa svetski poznatim američkim reperima poput Ice-T, Xzibit, Kurupt, Lil' Kim, KRS-One, Flavor Flav (Public Enemy) i GZA. Poljaci ga smatraju svojim DJem budući da se rodio u Poljskoj, međutim on se još kao dete odselio u Berlin gde se razvio kao producent i DJ i izgradio zapaženu karijeru na Nemačkoj hip hop sceni. Nešto slično desilo se Edo Maajki koji je sa 14 godina napustio Bosnu i kao izbeglica za vreme rata 1992. prebegao u Hrvatsku gde je i ostao, pa ga sad i jedni i drugi smatraju za svog repera. Još jedan DJ i producent koga vredi spomenuti je Noon čiji se celokupni rad zasniva na semplovanju ploča i sviranju na analognom sintisajzeru. Kao jedan od perspektivnijih producenata na Poljskoj sceni uspeo je da nekoliko pesama izda i za jednu Kanadsku, kao i za Britansku izdavačku kuću.
Današnja hip hop scena u Poljskoj ne razlikuje se od bilo koje scene u svetu budući da je rep muzika dostigla status najmasovnijeg i najslušanijeg žanra u Americi koja najviše ima uticaja na svetsku hip hop scenu, tako da se popularnost ovog pravca u Americi faktički preslikava na ostale muzičke scene drugih zemalja. Ubrzana ekspanzija hip hop muzike poslednjih godina dovela je do toga da je sama postala poligon za ličnu promociju i sredstvo za sticanje para. Reperi koji su do juče repovali o socijalnim temema i koristili muziku za kritiku režima pod parolom „Bo to Polska nie elegancja Francija“(Zato što je ovo Poljska a nije elegantna Francuska) sada repuju o nekim novim vrednostima koje su preuzeli sa najjače hip hop scene na svetu. Zbog slepog kopiranja stilova američkih komercijalnih pop-crunk-gangsta repera poljska hip hop scena izgubila je svoju nekadašnju prepoznatljivost i autentičnost koje su je sem drugačijeg jezika izdvajale od scena drugih zemalja.
Kraj trećeg dela
WWO-Tak to wyglada (Tako to izgleda)
Zipera - Element Zaskoczenia (Element iznenađenja)
Hip hop u Poljskoj od 2000 godine počinje da se razvija kroz dve paralelne scene. Prva je bila komercijalnijeg karaktera i sastojala se od repera koji su ostvarivali publikaciju svojih albuma i sebe kroz medije i na taj način uspeli da pridobiju širi auditirijum, što je bilo praćeno finansijskim uspehom. Nasuprot njoj postojala je i underground scena. Ona je bila sačinjena uglavnom od neafirmisanih grupa i repera koji su radili muziku iz ličnih razloga i zadovoljstva i koji su bili uglavnom poznati samo lokalnim fanovima. Međutim bilo je i onih koji su tu scenu pokušali da iskoriste za uplivavanje u mejnstrim vode, neki su sa druge strane videli underground scenu kao sredstvo za svoj kreativan rad smatrajući popularnost i finansijski uspeh izdajom ideala hip hop kulture. Reperi na ovoj sceni izdavali su albume rađene u kućnoj produkciji kao samostalna izdanja bez izdavačkih kuća koja bi ih dalje gurala na muzičkom tržištu. Ovakvi albumi popularno su nazvani ilegalnim izdanjima i bili su distribuirani putem narezivanih CD-ova ili preko interneta. Neki od poznatijih imena sa ove scene bili su: Tetris (proslavio se na takmičenjima u feestyle-u), Jimson, Reno, Smarki, Zkiboj, CeHa.